Заштитник грађана је по сопственој иницијативи, а на основу информација из медија да је мушкарац у селу Страчево код Петровца на Млави испред породичне куће из ватреног оружја убио супругу а затим извршио самоубиство, покренуо поступак контроле законитости и правилности рада Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Центра за социјални рад у том граду.
Заштитник грађана од МУП Србије - ПУ Пожаревац - ПС Петровац на Млави тражи да га у року од 15 дана обавести да ли је раније било пријава насиља у тој породици, које мере су предузимали да се заштити жртва насиља у породици и санкционише извршилац, да ли је извршилац имао оружје у легалном поседу и шта је полиција предузела након сазнања о овом случају.
Од Центра за социјални рад Петровац на Млави Заштитник грађана тражи да га у истом року обавести да ли је породица била на евиденцији тог центра, да ли је раније било пријава за породично насиље, које мере су предузели да би се пружила подршка жртви насиља, као и које мере су предузете након сазнања о овом случају.
Заштитник грађана утврдио је да је Закон о спречавању насиља у породици од почетка примене донео побољшања у систему заштите од насиља у породици и партнерским односима али да постоји простор за додатна унапређења, пре свега у раном реаговању на ову врсту насиља.
"У Србији жртве насиља у породици, било оно физичко, психичко или економско, углавном су деца, жене и старије особе, које често нису ни свесне да су жртве дискриминације и злостављања. Такав третман није ствар појединачне породице, као што је код нас уврежено схватање, већ читавог друштва јер насиље рађа или нове насилнике или нове жртве“, изјавио је заштитник грађана Зоран Пашалић.
Пашалић је данас у онлајн обраћању на представљању Посебног извештаја Заштитника грађана о раду група за координацију и сарадњу на подручју Вишег јавног тужилаштва у Нишу, рекао да су приметна побољшања у поступању надлежних органа по питању заштите жртава породичног насиља, али да постоји простор за унапређење њиховог рада.
"Насиље треба да буде на време препознато па стога треба оснажити жртве насиља да пријаве надлежним органима оне који их злостављају. А онда надлежни органи треба да делотворно и ефикасно пруже жртвама потпуну заштиту од насилника“, рекао је Пашалић.
Фото: Заштитник грађана
Заменица Заштитника грађана за родну равноправност Јелена Стојановић је, представљајући Посебан извештај о раду група за координацију и сарадњу на подручју Вишег јавног тужилаштва у Нишу, рекла да је истраживање Заштитника грађана показало да је предузимање прописаних мера у случајевима породичног насиља постало ефикасније и благовременије и да поступајући службеници боље препознају насиље и његове облике.
"Побољшање се огледа и у погледу комуникације између органа надлежних за евидентирање, спречавање и санкционисање породичног насиља. С друге стране, унапређењу рада надлежних органа по Закону о спречавању насиља у породици и партнерским односима допринеле би мултисекторске стручне обуке за представнике тужилаштва, полицијских управа и центара за социјални рад који чине групе за координацију и сарадњу“, рекла је Стојановић.
Посебан извештај Заштитника грађана је припремљен у сарадњи са Аутономним женским центром и Форумом судија Србије, у оквиру пројекта „Ефикасне политике и усаглашена пракса у пружању подршке и помоћи жртвама насиља у породици“, подржаног од стране Министарства иностраних послова Краљевине Холандије.
Иако је у 2021. години дошло до помака у положају ЛГБТИ+ особа усвајањем Закона о изменама и допунама Закона о забрани дискриминације и Закона о родној равноправности, случајеви који су се нашли пред Заштитником грађана показују да су ЛГБТИ+ особе и даље често изложене дискриминацији, насиљу, предрасудама и стереотипима, да се суочавају са нападима, претњама и говором мржње и да се ретко одлучују да пријаве исте.
Пред нама је доста заједничких изазова - да развијамо толеранцију према различитостима од најранијег животног доба, да охрабримо ЛГБТИ+ припаднике да остварују своја права, да се ослободе страха и да им у томе пружимо подршку.
Због тога, амбијент у којем би припадници ЛГБТИ+ популације живели без страха остварујући своја права нам неће нико поклонити, већ га морамо сами изградити. Један од видова подршке за стварање таквог амбијента је и институционална подршка, истакла је данас заменица заштитника грађана Јелена Стојановић приликом промоције извештаја удружења Да се зна! о инцидентима мотивисаним мржњом према ЛГБТ+ особама у Србији у 2021. години. Она је том приликом позвала припаднике ЛГБТ+ популације да се без страха обрате институцији Заштитнику грађана чија су им врата увек широм отворена.
Промоција извештаја „Подаци, а не звона и прапорци 5“ организовала је невладина организација Да се зна! у Београду.
Заштитник грађана Зоран Пашалић изјавио је данас поводом Међународног дана поноса да су ЛГБТИ особе и даље изложене злостављању, вербалном и физичком насиљу и поручио да Србија мора обезбедити услове у којима би се припадници те популације осећали равноправним члановима друштва.
Правно уређење истополне заједнице и последицa прилагођавања пола и родног идентитета, едукација о положају и правима ЛГБТИ особа, активности усмерене на разбијање предрасуда и стереотипа и развијање услуга подршке, предуслов су за системско унапређење положаја ЛГБТИ популације у Србији, указао је Пашалић.
„Очекујем да ће усвојени Закон о изменама и допунама Закона о забрани дискриминације и Закон о родној равноправности омогућити већи степен заштите ЛГБТИ особа, а будућим изменама Кривичног законика би требало кривична дела извршена на основу сексуалне оријентације третирати као дела расизма и нетолеранције“, навео је Зоран Пашалић.