Заштитник грађана препоручио је Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог да што пре изради нацрте закона којима би се омогућило правно регулисање истополних заједница и регулисање правних последица прилагођавања пола родном идентитету ради унапређења положаја ЛГБТИ особа у Србији.
Заштитник грађана у препорукама наводи и да би ово министарство требало да изради и достави Влади Републике Србије Предлог стратегије превенције и заштите од дискриминације и пратећи Акциони план за наредни период, са конкретним мерама и активностима за унапређивање положаја ЛГБТИ особа и других осетљивих друштвених група.
Предлог стратегије превенције и заштите од дискриминације и пратећи Акциони план требало би да се односе и на осетљиве групе као што су жене, деца, старији, особе са инвалидитетом, особе чије здравствено стање може бити основ дискриминације, избеглице, интерно расељена лица и друге угрожене мигрантске групе, националне мањине и особе чија верска припадност може бити основ дискриминације, препоручио је Заштитник грађана.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог треба да у року од 60 дана обавести Заштитника грађана о поступању по препорукама.
Заштитник грађана је у поступку контроле Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, чије је надлежности у овим областима преузело новоформирано Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, утврдио да и даље нису правно уређене истополне заједнице, као ни последице прилагођавања (промене) пола и родног идентитета, нити су усвојене измене Закона о наслеђивању, како би се правно уредило наслеђивање истополних партнера, као ни друге мере и активности садржане у Акционом плану за спровођење Стратегије превенције и заштите од дискриминације, коју је Влада Републике Србије усвојила 2014. године.
Иако је 2018. године истекао период за који су ови документи донети, Стратегија превенције и заштите од дискриминације и пратећи Акциони план за наредни период још увек нису усвојени. Обавеза је државних органа да предузму све законодавне, административне и остале мере да створе повољан амбијент за активности усмерене на промоцију, заштиту и остваривање људских права, истиче Заштитник грађана.