Заменица заштитника грађана за права детета и родну равноправност Јелена Стојановић са сарадницом састала се данас са представницима Удружења "Да се зна!" које се бави мониторингом и евиденцијом злочина из мржње према ЛГБТИ особама као и пружањем правне и психолошке подршке жртвама злочина из мржње, дискриминације и говора мржње.
Стојановић је на састанку указала на поступке које је Заштитник грађана покретао и које тренутно води, а односе се на остваривање и заштиту права ЛГБТИ особа, додајући да је остварена сарадња Заштитника грађана са организацијама цивилног друштва показала своје позитивне резултате, пре свега кроз адекватну размену информација и активности усмерене на унапређење и заштиту права ЛГБТИ заједнице.
Драгослава Барзут, извршна директорка Удружења "Да се зна!" навела је да се, након усвајања и почетка примене Закона о бесплатној правној помоћи, отворио низ питања у вези примене овог прописа, посебно када је реч о могућностима за бесплатну правну помоћ и подршку ЛГБТИ особама. Ова питања била су тема састанка организација цивилног друштва, а Удружење је у новембру 2019. године затражило одржавање састанка са Министарством правде ради разрешавања ових питања. Представници Удружења навели су да се недовољно примењује институт злочина из мржње и истакли да је и даље један од значајних проблема дужина трајања судских поступака. У 2019. години пријављено је неколико случајева насиља због стварне или претпостављене сексуалне оријентације или родног идентитета жртве, али ови случајеви нису могли бити процесуирани због тога што је извршилац непознат а реч је о кривичним делима која се не гоне по службеној дужности.
Заменица заштитника грађана указала је на надлежности Заштитника грађана и законска ограничења када је реч о поступању правосудних органа, али је истакла да ће се Заштитник грађана бавити питањем примене Закона о бесплатној правној помоћи, у циљу обезбеђивања адекватне правне заштите ЛГБТИ особа. Она је позвала организације цивилног друштва које се баве правима ЛГБТИ особа да се обраћају Заштитнику грађана у свим случајевима када сматрају да је радом органа власти, који потпадају под контролна овлашћења омбудсмана, дошло до повреде права и интереса ЛГБТИ особа.