Заштитник грађана позива надлежне органе да без даљег одлагања размотре и усвоје законске иницијативе које је ради јачања превенције и заштите од породичног насиља упутио још пре четири године, као да и примене препоруке из Извештаја о примени општег и посебних протокола за заштиту жена од насиља, који је прошле године поднео Народној скупштини.
„Недавне породичне трагедије у којима је у живот изгубило 13 људи на најозбиљнији начин сведоче о проблему насиља у породици. Поздрављамо договор министара правде, унутрашњих послова и рада, запошљавања, борачких и социјалних питања да формирају експертску групу која ће предложити конкретне мере за спречавања насиља у породици и заштиту жена од насиља, али и подсећамо да смо Министарству правде 2011. године упутили, а 2012. године поновили Иницијативу за измену Кривичног законика у области кривично-правне заштите жртава породичног насиља и сексуалног злостављања“, саопштавају заштитник грађана Саша Јанковић и заменица заштитника грађана, задужена за родну равноправност и права детета, Гордана Стевановић.
Министарство правде до сада није разматрало део те иницијативе који се односи на увођење у систем кривичноправне заштите новог кривичног дела прогањања, пооштравање санкција, обавезни психосоцијални третман насилника и друге одредбе усмерене ка превенцији насиља. Република Србија се, потврђивањем Конвенције Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, обавезала да усклади кривично законодавство са тим међународним документом и потребама стварности.
Заштитник грађана контролисао је током 2014. године примену Општег и посебних протокола за заштиту жена од насиља и утврдио бројне недостатке у прописима и пракси, те надлежним органима упутио одговарајуће препоруке, а о свему Посебним извештајем обавестио Народну скупштину. За очекивати је да ће тај извештај послужити као једна од основа за утврђивање мера које су најавили министри.