а

Активности

b_280_0_16777215_00_images_stories_30072014.jpgЗаменица заштитника грађана за родну равноправност и права детета Гордана Стевановић са сарадницама одржала је данас састанак са Доином Бологом, представницом Популационог фонда Уједињених нација (UNFPA) за Босну и Херцеговину, Косово, Македонију и Србију са седиштем у Сарајеву и Маријом Раковић, програмском координаторком UNFPA за Србију. Састанак је био посвећен размени информација у области унапређења репродуктивног здравља и борбе против насиља у породици као и истраживању могућности за успостављање будуће сарадње између Заштитника грађана и UNFPA у овим областима.

Заменица заштитника грађана је представила активности Заштитника грађана у области превенције и борбе против родно заснованог насиља као и у области унапређења положаја жена у систему здравствене заштите.

Договорено је да ће бити настављени контакти у циљу дефинисања области и модела будуће сарадње.

b_280_0_16777215_00_images_stories_dodela_nagrade.jpg

Студент Стефан Шпаравало и новинарка Зорица Лазаревић добили су награде за најбоље есеје о људским правима на конкурсу који је организовао Заштитник грађана. Награђеном студенту Факултета политичких наука за рад "Ми смо 10%" и новинарки Блица за рад "Невидљиви у видљивом свету" награде је уручила новинарка Даница Вученић.

Приликом уручивања награда заштитник грађана Саша Јанковић је рекао да свако припада некој мањини, а да у кризи највише страдају најрањивији.

"Они који су иначе рањиви, њима је тада још теже, а прави примери за то су поплаве, економска криза, стезање каиша", рекао је Јанковић додајући да свако треба да схвати да је начин на који се односимо према посебно рањивим групама најбоља слика друштва какво јесте.

Он је истакао да смо сви по нечему мањина и да нико не може да буде достојанствен, пуноправан грађанин друштва, ако окреће главу од некога ко је поред њега, а ко се разликује по својој особини.

"Замолио бих вас да се овим темама не бавите само када неко распише конкурс, него да то буде што чешће део вашег редовног рада. То могу да буду атрактивне, провокативне теме", рекао је Јанковић, додајући да је награда мала стимулација и помоћ.

Новинарка Зорица Лазаревић је захвалила на награди и истакла да је инспирацију за свој есеј, који се бави особама са инвалидитетом, добила путујући по читавој Србији и оценила да о таквим темама треба свакодневно писати.

Први корак је разумевање и развијање свести људи, а новинари су ти који то треба и да учине, рекла је Лазаревић.

Студент Стефан Шпаравало је, такође, захвалио на награди додајући да је писао о проблемима ЛГБТ популацији у Србији.

"Нисам користио правне термине и законе, већ сам хтео да нарацијом покажем и дочарам колико је угрожен живот ЛГБТ особа у Србији", рекао је Шпаравало.

Победнике конкурса изабрала је трочланa комисија коју су чинили: председник Независног удружења новинара Србије Вукашин Обрадовић, главни уредник Новинске агенције Бета Иван Цвејић и социолошкиња Ксенија Петовар.

Како је наведено, циљ конкурса за есеје студената и новинара је био да се охрабри учешће грађана у унапређењу људских права и побољша њихово разумевање положаја маргинализованих група. Награђени су добили таблет рачунаре.

b_280_0_16777215_00_images_stories_zastava_lgbt27062014.jpgПоводом Дана поноса ЛГБТ заједнице, Савет за родну равноправност Заштитника грађана оценио је да Србија треба да учини све како би се обезбедило поштовање права свих мањинских заједница. Седница Савета одржана је данас, поводом обележавања Дана поноса ЛГБТ особа.

На згради Заштитника грађана је, поводом Међународног дана поноса, развијена застава дугиних боја, чиме је симболично пружена подршка припадницима ЛГБТ заједнице.

Заменица заштитника грађана се у подне, са сарадницима, придружила скупу у београдском парку Мањеж, који је организован поводом Међународног дана поноса. Том приликом је рекла да је држава дужна да обезбеди заштиту права свих грађана укључујући и права мањина и изразила наду да ће ове године бити успешно организована Парада поноса.

"Наша жеља, нада и уверење јесте да ће ове године бити одржана Парада поноса и да ће држава грађанима омогућити да се слободно крећу. Ми ћемо то пратити и активно учествујемо у том процесу како би сви грађани могли да остваре своја права", рекла је Стевановић.

b_280_0_16777215_00_images_stories_10384603_10152530562320987_521994887156275672_n.jpg

Гордана Стевановић, заменица заштитника грађана за родну равноправност и права детета и Лазар Родић из Одељења за родну равноправност учествовали су у раду међународне конференције „Улога националних институција за људска права у заштити права жена“ која је у организацији Омбудсмана Азербејџана одржана у Бакуу од 18. до 20. јуна 2014. године.

У току конференције којој су присуствовали представници независних тела, влада и међународних организација из 15 европских и азијских земаља, разговарано је активностима независних тела у оквиру који су поставиле Конвенција о елиминисању свих облика дискриминације жена, Пекиншка декларација и Платформа за акцију.

У излагањима учесница и учесника посебна пажња је посвећена залагању за једнака права и једнаке шансе жена, повезаности права жена и права деце те о заштити и унапређењу положаја жена које трпе насиље.

Вања Мацановић и Адриана Захаријевић, чланице Савета Заштитника грађана за родну равноправност и Драгана Грабовица, начелница Одељења за родну равноправност 19. јуна у Бачкој Тополи и 20. јуна у Новом Саду и Зрењанину одржале су радне састанке са представницима надлежних органа - носилаца система заштите од насиља у породици.

У наставку активности предвиђених планом за ову годину у области родне равноправности, 29. и 30. маја спроведена је мониторинг посета Врању и Нишу.

Са представницима локалне самоуправе, надлежних органа и институција разговарано је о примени општег и посебних секторских протокола, као и о Споразуму о међусекторској сарадњи и поступању у случајевима насиља у породици и заштити жена жртава у партнерским односима на територији Града Ниша који је потписан 29. маја 2014. године.

У мониторинг тиму Заштитника грађана, поред запослених у стручној служби била је и Адриана Захаријевић, чланица Савета Заштитника грађана за родну равноправност.

b_280_0_16777215_00_images_stories_sastanaknis5.jpg

Поштовање људских и мањинских права у Србији није било задовољавајуће 2013. године, чак је било тенденција смањења тих права, рекао је заштитник грађана Саша Јанковић на седници Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, на којој је представио Редован извештај Заштитника грађана за 2013. годину.

Најрањивије групе грађана и даље су екстремно сиромашни, деца, жене, особе са инвалидитетом, припадници националних мањина, особе лишене слободе, избегли и расељени и ЛГБТ популација.

Као највеће препреке и изазове остваривању права грађана, навео је неефикасно правосуђе, премоћ политичке воље над владавином права, слабе институције, "атрофирану економију", нереформисану администрацију, таблоидизацију медија.

Јанковић је истакао да је прошле године било и напретка, као што је унапређивање права на здравствену заштиту и обезбеђивање личних докумената припадницима националних мањина.

Похвалио је доношење Конвенције о борби против насиља над женама и посебних протокола на основу којих је "олакшана контрола да ли је насиље у породици могло да се спречи и ко је за њега одговоран".

Чланови Одбора једногласно су усвојили Предлог закључка поводом разматрања Редовног годишњег извештаја Заштитника грађана за 2013. годину.

Седницом је председавао Мехо Омеровић, председник Одбора.

baner1