а

b_280_0_16777215_00_images_smilies_Bojan_Stankovi_2.jpgЗаменица Заштитника грађана за права детета Јелена Стојановић данас је разговарала са Бојаном Станковићем, држављанином Републике Србије чијој супрузи Ефрозини, држављанки Руанде, није одобрен привремени боравак у нашој земљи по основу спајања породице а детету рођеном прошле године још увек није издата здравствена књижица.

Стојановић је у разговору предочила Станковићу да је Заштитник грађана пре седам дана, тачније одмах по сазнању из медија за њихов проблем, по сопственој иницијативи покренуо поступак према Министарству унутрашњих послова и Републичком фонду за здравствено осигурање.

Заменица Заштитника грађана је навела и да очекује да одговоре надлежних органа добије средином наредне недеље.

Заштитник грађана је 10. фебруара 2020. године из медија сазнао да је држављанки Руанде наплаћена здравствена услуга у Клиници за гинекологију и акушерство УКЦС иако је удата за држављанина Србије, као и да њиховом детету које је рођено средином прошле године у Републици Србији још увек није издата здравствена књижица.

Због ових, али и медијских навода о разлозима због којих држављанки Руанде није одобрен привремени боравак у Републици Србији по основу спајања породице, Заштитник грађана је покренуо поступак према МУП-у и РФЗО и одредио рок од 15 дана да га известе о свим околностима овог случаја.

Заштитник грађана покренуо је по сопственој иницијативи, после сазнања из медија о постојању сумње на бројне пропусте надлежних органа по питању остваривања права држављанке Руанде која је удата за држављанина Републике Србије, поступак према Министарству унутрашњих послова и Републичком фонду за здравствено осигурање.

Заштитник грађана је из медија сазнао да је држављанки Руанде наплаћена здравствена услуга у Клиници за гинекологију и акушерство УКЦС иако је удата за држављанина Србије, као и да њиховом детету које је рођено средином прошле године у Републици Србији још увек није издата здравствена књижица. Заштитник грађана ће испитати и медијске наводе о разлозима због којих држављанки Руанде није одобрен привремени боравак у Републици Србији по основу спајања породице.

Од МУП-а Заштитник грађана тражи да га у року од 15 дана извести о свим околностима овог случаја, а превасходно о томе да ли се држављанка Руанде обраћала овом министарству захтевом за одобрење привременог боравка у Србији по основу спајања породице и уколико јесте из којих разлога јој привремени боравак није одобрен.

Такође, Заштитник грађана тражи да га МУП, с обзиром да постоји неопходност останка држављанке Руанде у Србији јер је удата за нашег држављанина и да са њим има дете, извести које активности је могуће предузети како не би дошло до раздвајања породице.

Од РФЗО, Заштитник грађана тражи да га у року од 15 дана извести о свим околностима овог случаја, а пре свега о томе да ли је држављанка Руанде у време порођаја прошле године била здравствено осигурана преко свог супруга и да ли је болница исправно поступила када је овој страној држављанки наплатила здравствену услугу.

Заштитник грађана тражи и да га надлежни здравствени фонд извести из којих разлога још увек није издата здравствена књижица детету чији отац има пребивалиште у Србији и њен је држављанин, као и које мере ће бити предузете да детету иста буде издата у што краћем року.

b_280_0_16777215_00_images_20200205_SastanakSE.jpgЗаменици заштитника грађана Слободан Томић и Јелена Стојановић и генерална секретарка Оља Јовичић са сарадницама састали су се данас са шефом Одељења против говора мржње Савета Европе Стефаном Валентијем, његовом сарадницом Ангелом Лонгом и пројектним тимом пројекта ,,Промоција различитости и равноправности“, који се спроводи у оквиру друге фазе Заједничког програма Европске Уније и Савета Европе Хоризонтална средства за Западни Балкан и Турску (Horizontal Facility for Western Balkans and Turkey). На састанку је било речи о активностима посвећеним унапређивању положаја ЛГБТИ особа и националних мањина, које би се реализовале у оквиру поменутог пројекта на предлог Заштитника грађана, као и о планираним активности у оквиру регионалне компоненте пројекта.

Јелена Стојановић поздравила је подршку Савета Европе у овом пројекту и активности посвећене унапређивању положаја ЛГБТИ особа, док је Оља Јовичић нагласила значај пројектних активности које је Заштитник грађана предложио у области унапређења положаја националних мањина.

Представници Савета Европе истакли су значај дугогодишње сарадње са Заштитником грађана. Од великог је значаја када Заштитник грађана укаже на конкретне видове кршења људских права осетљивих друштвених група са којима се сусреће у свом раду, истакао је Стефано Валенти.

Пројекат се реализује у циљу подршке спровођењу препорука Европске комисије против расизма и нетолеранције и Саветодавног комитета Оквирне конвенције за заштиту националних мањина Савета Европе у вези са питањима заштите националних мањина, ЛГБТИ особа, антидискриминације, спречавања говора мржње. Активности које је предложио Заштитник грађана потпадају под пројектне компоненте.

b_280_0_16777215_00_images_b_300_0_16777215_00_images_20200123_CSRTrstenik.jpegЗаменица заштитника грађана за права детета и родну равноправност Јелена Стојановић посетила је данас са сарадницима Центар за социјални рад у Трстенику. Ово је њена прва посета установи социјалне заштите, а са директором Драгојлом Минићем и са запосленима у центру је разговарала о условима рада, као и о степену остваривања права грађана у области социјалне заштите. Посебан акценат је стављен на остваривање права детета и заштиту жена од насиља.

Проблем недовољног броја стручних радника у центрима за социјални рад, са којим се већ годинама ове установе суочавају, предмет је рада Заштитника грађана већ годинама, истакла је Јелена Стојановић и додала да је евидентно да хронични недостатак запослених у центрима за социјални рад угрожава пружање услуга социјалне и породичноправне заштите.

Стојановић је истакла да Заштитник грађана од увођења економских мера штедње 2014. године непрестано указује да је ограничавање запошљавања у јавном сектору извршено линеарно, без претходне процене утицаја ограничења на грађане, нарочито оне у осетљивом положају. Она је посебно указала да је у новембру 2018. године упућен низ препорука органима власти, између осталог и Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарству финансија, управо због неадекватног броја стручних радника у центрима за социјални рад који онемогућава или значајно отежава спровођење стручних поступака у случајевима насиља над женама и насиља, злостављања и занемаривања деце. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања обратило се, у складу са препорукама Заштитника грађана, захтевом за додатно запошљавање, али број запослених и даље је испод потребног. Законом о буџетском систему одржана је забрана запошљавања у јавном сектору и у 2020. години.

baner1