а

Поводом 18. маја, Дана сећања на жене жртве насиља, заштитник грађана Зоран Пашалић указује на озбиљност родно заснованог насиља, које доводи и до трагичних последица и истиче да је управо породично и партнерско насиље један од најчешћих проблема на које је овом органу у области родне равноправности указивано током 2018. године. Поступци контроле Заштитника грађана вођени у случајевима фемицида и насиља у породици, као и истраживања Заштитника грађана указују на пропусте надлежних органа и потребу да се даље настави рад на унапређивању механизама за заштиту жена од насиља, превенцији и успостављању ефикаснијег система заштите од насиља.

Заштитник грађана истиче потребу усвајања Националне стратегије за спречавање и сузбијање насиља у породици и партнерским односима и пратећег Акционог плана, као и на потребу усклађивања Кривичног законика са Конвенцијом Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици.

Заштитник грађана је у октобру 2018. године упутио препоруке органима јавне власти након што је у 30 испитиваних случајева фемицида, насиља у породици и партнерским односима и злостављања и занемаривања деце утврдио бројне појединачне системске пропусте. Између осталог, да није обезбеђен адекватан број стручних радника у центрима за социјални рад, да стручни радници нису похађали адекватне обуке, да и даље изостаје сарадња и благовремена размена информација између надлежних органа. Подсећамо да је Заштитник грађана 2016. године упутио 104 системске препоруке надлежним органима, након испитивања 47 случајева насиља у породици и 14 случајева убиства жена од стране партнера, али је по овим препорукама само делимично поступљено.

Уз подршку Мисије ОЕБС у Србији Заштитник грађана од септембра 2018. године спроводи истраживање о примени одређених одредаба Закона о спречавању насиља у породици, којим су, у знатној мери, уважене препоруке, мишљења, предлози и иницијативе које је Заштитник грађана током претходних година упућивао.

Влада Републике Србије прогласила је 18. мај Даном сећања на жене жртве насиља 2017. године. На иницијативу мреже Жене против насиља, предлог је упутилo Координационо телo за родну равноправност. Предлог, који је пратило осам хиљада потписа грађанки и грађана, прикупљених кроз акције 35 организација цивилног друштва у 25 градова и општина у Србији, подржао је и Заштитник грађана. Тај датум одабран је у знак сећања на 16, 17. и 18. мај 2015. године, када је седам жена у Србији убијено у породичног и партнерском насиљу.

baner1